Agencja do spraw Żywności i Leków - co znaczy jej opinia?

Food and Drug Administration (FDA) - Agencja do spraw Żywności i Leków, jest w Stanach Zjednoczonych naczelną organizacją, zajmującą się kontrolą środków spożywczych i leków. Organizacja ta jest uważana, za najbardziej rygorystyczną na świecie instytucję kontrolującą i opiniującą żywność i leki. Stąd też wydanie przez nią pozytywnej opinii na temat danego produktu jest uznawane na całym świecie jako wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie zastosowanych w nim składników.

Spełnienie wszystkich warunków dało podstawę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) do wydania pozytywnej opinii suplementom następujących firm produkcyjnych: 4 Life ProductsPerfect Nutrition i CaliVita, oferowanym przez firmę dystrybucyjną CaliVita International (California Fitness).

Natomiast sok z Polinesian Noni, Amerykański urząd FDA zaszeregował do specjalnej kategorii GRAS - Generally Regarded As Safe tzn.ogólnie uważane za bezpieczne.
.

Jakie należy spełnić warunki, aby taką opinię otrzymać?

Preparat ubiegający się o pozytywną opinię FDA musi być wyprodukowany zgodnie z normami GMP.
Agencja do spraw Żywności i Leków dokładnie sprawdza preparat (posiadający certyfikat GMP) pod względem:
 •  jaki jest jego wpływ na organizm - chodzi o zbadanie, czy stosowanie produktu jest bezpieczne?
 •  ocenia jego oznakowanie - wskazania producenta dotyczące zastosowania i dawkowania preparatu.
.
Według FDA, suplement diety może zawierać takie substancje czynne jak: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, zioła lub inne surowce roślinne, enzymy, oleje z ryb. Suplement powinien być wytwarzany w postaci tabletek, pastylek, kapsułek, drażetek lub w formie płynu. Musi być oznakowany jako "suplement żywieniowy" - w Polsce "dietetyczny środek spożywczy" - i nie może być przedstawiany jako żywność konwencjonalna.
 .

Uwaga dotycząca produktów różnych firm!

Od 1994 roku zgodnie z uchwałą amerykańskiego kongresu, suplementy nie podlegają przepisom jak sprzedaż leków i są zwolnione z obowiązku posiadania certyfikatu FDA. Jednak ich producenci powinni poinformować swoich konsumentów, iż stosowane przez nich produkty nie zostały poddane kontroli FDA [Więcej ]

Wyślij link do Noni znajomemu/znajomej